Перейти до основного вмісту

"Історія світу в 10 1/2 розділах" Джуліана Барнса: анатомія дерева


Зрозуміло, що зафіксованих знань кожного року збільшується в геометричній прогресій і від бідолашних учнів неможливо вимагати невдумливого зубріння, а просто вказувати як користуватись інтернетом (так, я це слово пишу з малої літери) для пошуку необхідної інформації, або ж працедавцеві потрібна людина не з дипломом, а працівник, який в мінімальні терміни освоїть певні операції, що забезпечують діяльність підприємства. Знання зациклене саме на собі вважається пережитком, тому виникає бажання спрощувати й іронізувати. "Історія світу" це витончений і унікально скомпонований роман, який своїми 10 1/2 розділами обертається навколо теми Ноєвого ковчега в постмодерністичій манері.
Для прикладу, перший розділ ведеться від деревного хробака, який нелегалом проник на Ковчег і розповідає неофіційну версію подій всесвітнього потопу, натякаючи на абсурдність або ж навіть деспотію повноважень, якими бог наділив Ноя. А от вже другий розділ - це історія захоплення терористами лайнера в Середземному морі. Звісно, історії різні, але Барнс чудово підводить читача до виведення у свідомості химерних і цікавих аналогій. Потім третій розділ розповідає історію церковного судового процесу ХVІ століття над деревними хробаками. Тексти перетікають мотивами моря, води, поділу на чистих і нечистих, повернення додому. Ці мотиви дозволяють зміщувати наш кут зору із сюжетів, з пошуку цитат, навіть виводять нашу свідомість із піке "нищення старих норм". Ні, ці мотиви не мають нічого антирелігійного, вони направлені на людину, яка опинилась серед моря під час шторму і вона намагається триматись курсу з компасом різних оповідань, які охоплюють різноманітні аспекти людської цивілізації.
В романі людський історичний досвід являє собою стовбур суцільного дерева, крізь який ми прогризаємо собі хід вслід за деревним хробаком. Уважний читач вражено констатуватиме, що з такого дерева й складається наш ковчег. Ми знаходитимо щось прекрасне або потворне, силу людського духу змінюватиме ницість. Але читач приречено шукатиме дім всередині дому, насолоджуючись різноманітністю стилів та неуніверсальними цитатами, які належать дивовижним текстам, але аж ніяк не Святому Письму. Мандрівка деревом вимагає антимотиваційності, незавершеності проблеми людського єства, бо чим більше питань знаходять свої відповіді в нашій голові, тим більше людського ми втрачаємо, відповідно, ми спокійно перебуваємо в Ковчегові, доки в стінах щось дряпається, новий виклик, який здолає нас нашою ж самовпевненістю.
Роман однозначно рекомендується прихильникам постмодерністичної літератури, читачам, які зголодніли до унікальних текстів і всім тим, хто мандруючи деревом раптом починає уявляти себе як щось більше за деревного хробака.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

На Великдень до тебе ніхто не приїде. Розділ1

  — Не можна брехати матері! — пролунало в салоні в несподіваній паузі між треками «техно-мінімал» та одночасно при різкому уповільнені оборотів двигуна «Форда Фокуса», коли він намагався пронестись коліщатами над дірявим асфальтом, не витискаючи гальмо в підлогу, аби сіру автівку раптово не занесло на порожній нічній дорозі. Слова одночасно налякали і здивували Павла. Здивування виникло від того, що це їх вимовила Оля, без двох місяців тридцятирічна дизайнерка, яка встигає одночасно працювати в рекламному агентстві, фотостудії і ще викладає основи дизайну в місцевому коледжі. «Дівчинка з трьома роботами» — так кликав її Павло. Дивно, що дизайнерка щось говорить про брехню. Дизайнерка! Павло не вірить дизайнерам, йому здається, що професія цих людей — без розбору упаковувати в гарну обкладинку все підряд, аби тільки око споживачів могло вхопитися за красиву обгортку. Тому й дивно. Особливо тепер, коли вони вже кілька годин в дорозі, а до моря ще їхати і їхати. Мінімум чотири години.

хлопчик для биття

  в мене посада хлопчика для биття, інакше я підведу людей довкола себе, інакше вони виваляться на вулиці, стріляючи з рушниць і розмахуючи ножами. чи міг би ти зателефонувати замість мене, чи міг би ти піймати кулю замість мене, прикласти її до вуха і заплющити очі - будь чужим скільки хочеш, скільки хочеш.   тисни на газ, зшивай перехрестя, підпалюй листя, перекривай кисень - мені все пробачили, мені все пробачили, мені страшно, але вдома страшніше.   диктую штрих-код сліпій продавчині, купую пляшки чесно і почасти, прийди сюди знову і най думають: ти чоловік чи жінка, гормональний збій; обличчя впритул до лінолеуму - сниться осінь і пістолети янголів, уся плоть шипить над вогнем, а тепер будь собою і відійди вбік.   тисни на виклик, зшивай лікарів, досить біла кімната щоб удавати жертву, про мене забули, про мене забули - мене виписують, але дома страшніше.   2021

Як використовувати вогнемет

В майстерні назбиралось достатньо пилу, аби присутні дозволили собі ігнорувати сірі відтінки по куткам, на осоннях, на поверхнях шаф, полиць із технічними довідниками, батареях опалення, карнизах і розібраних деталях, які більше не становили жодного інтересу. Настя, коли підводила голову чи просто виходила викурити цигарку, невдоволено морщила чоло, а за мить відволікалась на власну втому і байдужіла до сірого бруду. Нік, він же Микола, який називався Ніком, ставився до пилу більш нігілістично, мовляв, най і далі нашаровується, бо це зрештою майстерня, а не житлове приміщення. Тим більше, Настя настільки засиджувалася за лагодженням і налаштуванням техніки, що почасти палила цигарки просто за робочим столом. Нік за таких випадків дозволяв собі плюватись на підлогу і починав порожні розмови, чого Настя не любила, але терпіла, бо зайвих рук в майстерні більше не було. Поки з-під паяльника вгору здіймались струмки каніфолі, почулось клацання запальнички і Нік здогадався про майбутній супр