Перейти до основного вмісту

"Імперіум" Крістіана Крахта: апогей ніцшеанства


Лише на основі двох книг Крахта "1979" і "Імперіум" в мене склалось враження, що автор прагне винеси на манівці європейську культуру. Поштовхом стала географія. Дія відбувається то в Ірані, Тибеті, Китаї, Океанії, що легко списати на власний досвід подорожей автора, але в цьому географічному відстороненні є й своя дивна мода інтелектуальних європейців, яку мимоволі вловлюєш в сучасних творах мистецтва чи в ледь помітній втечі від власної історії. Дивний парадокс складається в моїй стереотипній свідомості, коли думаєш, що старі добрі європейці сповідують толерантність, підтримують ЛГБТ-рух, закликають до вегетаріанства, дбають про екологію, а їхня історія виглядає біблією насильства і рідкісної деспотії. Звісно, не одні європейці страждають на подібний розлад.
Ось чому в книзі читача не полишає відчуття боротьби ідеалізму і реальності, яка заточена не сучасністю, а початком ХХ століття - періодом вибуху езотеричних ідей, наближенням до жорстокого зламу Першої світової війни, коли головний герой тікає від застиглої в ХІХ столітті Європи, від потужного обивательства (філістемлянства), від набираючого обертів антисемітизму. Тікає на задвірки Німецької імперії - острови Тихого океану задля надання своєму ордену сонця землі з кокосовою плантацією та задля практичного втілення ідей вегетаріанства в купі із тотальним нудизмом. В процесі боротьби ідеалізму та реальності на головного героя чекає своєрідний апогей ніцшеанства, коли піддані критиці цінності закам'янілої європейської культури трансформуються в справжній культ, а сам головний герой дійде до аналогічного божевілля Ніцше, готовий поїдати власне тіло. Потім через певний час й сам культ розвіється, коли виснаженого старого знайдуть американські військові і наш герой з радістю прийматиме блага сучасної цивілізації як то бутерброд із шинкою, чистий одяг чи слухатиме платівку. Дитинна радість маленьким цивілізаційним благам, від яких дуже давно головний герой втікав з Європи.
В цьому й полягає своєрідний парадокс історій Крахта: люди домінуючої цивілізації тікають зі своєї культури, тікають зовсім далекі країни, аби бути там в культурній меншості, аби насолодитися внутрішньою боротьбою, відчути своєрідне щастя. Ідея ця не нова. Європейські мислителі-анархісти як то Бакунін виводили формулу щастя європейця із кінцевою точкою Китай ще в ХІХ столітті. Інтелектуальний голод це неминучий етап, вгамувати який доводиться різними способами: поїданням себе, інших, своєї культури, чужої культури. Можливо, проблема в тому, що сам інтелект заточений на зуби й шлунок, як то своєрідне віддзеркалення можна помітити й в "99 франках" Бегбедера і ми надто високо здійняли для себе планку, яку здолали, а вищої вже не знаходимо.
Хороша інтелектуальна книга (як би то ненависно для Кокотюхи не звучало), що позбавлена академізму і широких історичних екскурсів, але сповнена іронії та постмодерного стилю. Рекомендую для шукачів чогось нового.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

На Великдень до тебе ніхто не приїде. Розділ1

  — Не можна брехати матері! — пролунало в салоні в несподіваній паузі між треками «техно-мінімал» та одночасно при різкому уповільнені оборотів двигуна «Форда Фокуса», коли він намагався пронестись коліщатами над дірявим асфальтом, не витискаючи гальмо в підлогу, аби сіру автівку раптово не занесло на порожній нічній дорозі. Слова одночасно налякали і здивували Павла. Здивування виникло від того, що це їх вимовила Оля, без двох місяців тридцятирічна дизайнерка, яка встигає одночасно працювати в рекламному агентстві, фотостудії і ще викладає основи дизайну в місцевому коледжі. «Дівчинка з трьома роботами» — так кликав її Павло. Дивно, що дизайнерка щось говорить про брехню. Дизайнерка! Павло не вірить дизайнерам, йому здається, що професія цих людей — без розбору упаковувати в гарну обкладинку все підряд, аби тільки око споживачів могло вхопитися за красиву обгортку. Тому й дивно. Особливо тепер, коли вони вже кілька годин в дорозі, а до моря ще їхати і їхати. Мінімум чотири години.

хлопчик для биття

  в мене посада хлопчика для биття, інакше я підведу людей довкола себе, інакше вони виваляться на вулиці, стріляючи з рушниць і розмахуючи ножами. чи міг би ти зателефонувати замість мене, чи міг би ти піймати кулю замість мене, прикласти її до вуха і заплющити очі - будь чужим скільки хочеш, скільки хочеш.   тисни на газ, зшивай перехрестя, підпалюй листя, перекривай кисень - мені все пробачили, мені все пробачили, мені страшно, але вдома страшніше.   диктую штрих-код сліпій продавчині, купую пляшки чесно і почасти, прийди сюди знову і най думають: ти чоловік чи жінка, гормональний збій; обличчя впритул до лінолеуму - сниться осінь і пістолети янголів, уся плоть шипить над вогнем, а тепер будь собою і відійди вбік.   тисни на виклик, зшивай лікарів, досить біла кімната щоб удавати жертву, про мене забули, про мене забули - мене виписують, але дома страшніше.   2021

Як використовувати вогнемет

В майстерні назбиралось достатньо пилу, аби присутні дозволили собі ігнорувати сірі відтінки по куткам, на осоннях, на поверхнях шаф, полиць із технічними довідниками, батареях опалення, карнизах і розібраних деталях, які більше не становили жодного інтересу. Настя, коли підводила голову чи просто виходила викурити цигарку, невдоволено морщила чоло, а за мить відволікалась на власну втому і байдужіла до сірого бруду. Нік, він же Микола, який називався Ніком, ставився до пилу більш нігілістично, мовляв, най і далі нашаровується, бо це зрештою майстерня, а не житлове приміщення. Тим більше, Настя настільки засиджувалася за лагодженням і налаштуванням техніки, що почасти палила цигарки просто за робочим столом. Нік за таких випадків дозволяв собі плюватись на підлогу і починав порожні розмови, чого Настя не любила, але терпіла, бо зайвих рук в майстерні більше не було. Поки з-під паяльника вгору здіймались струмки каніфолі, почулось клацання запальнички і Нік здогадався про майбутній супр