Перейти до основного вмісту

"Нетямущий учень" Томаса Пінчона: бітницька математика


За великого бажання можна спробувати розібратися у всіх тих сенсах та алюзіях, якими просякнуті тексти Томаса Пінчона, ну а коли ви не позбавлені смаку та іронії - вам цілком вистачить читання за інерцією, так ніби все воно дійсно мало місце, тільки запам'яталось інакше. Справа в тому, що попри провідні риси конспірації та параної, читач може вловити незвичну поетику слова та гру із символами. Чомусь серед деяких читачів склалась думка, що майже всі книги потребують певного багажу знань не тільки з літератури, але й цілого гуманітарного комплексу або й поверхневої орієнтації в точних науках. Тому й Пінчон почасти сприймається як письменник, який конструює лабіринти, причому не обов'язково, що в окремій книзі сформовано повноцінний пазл - ні, його герої та алюзії можуть стрибати з одного роману в інший. Його нитка Аріадни - нескінченні відсилання до багатьох імен в історії і літературі, трактування чого має більше побічний сенс і на що можна й знизити плечима, мовляв, дякую за розжовування, але від цього картина не стала яснішою та зрозумілішою.
Збірка ранніх оповідань Пінчона "Нетямущий учень" справила враження постбітництва, в чому зізнався автор у передмові (так, там справді є передмова Пінчона) і подібне відчуття виникає в того, хто прочитав декілька романів Керуака. Америка 50-х застрягла у відчайдушному спротиві зміні поколінь, а відтак, цінностей (алюзія до всесвітнього потопу у "Дрібний дощ", пошук себе і втеча у "Низовина", своєрідна вечірка молодих людей у "Ентропія", тоді як "Під розою" і "Таємна інтеграція" це більше наближення до "пінчонівської" атмосфери: шпигунство і тероризм, неможливість ідеального світу), люди намагаються перетравити події останніх п'ятдесяти років планетарного масштабу, їх неабияк хитає між романтикою, алкоголем і мистецтвом перед обличчям культури споживання. Якщо в Керуака і Гінзберга розлам покоління був доволі смачно приправлений буддизмом, романтизмом та аполітичністю, то сам Пінчон в своїх ідеях більше тяжіє до Берроуза, переосмислюючи ідеали бітників із часових та математичних позицій.
Пінчон у своїх оповіданнях дійсно постає учнем, де він з невпевненістю розв'язує рівняння: по ліву сторону декілька невідомих змінних колективної та індивідуальної підсвідомості, константа як мистецтво, а по праву - сучасний досвід, гротескний і сюрреалістичний парад знеособлених людей, що слугують масовкою для "бітницького" дійства. Зрозуміло, що Пінчон особливий автор і кожен потребуватиме певного роз'яснення. Тому в книзі читачеві пощастило на передмову автора, роз'яснення перекладача і окремо виведені примітки. Як математик, Пінчон постійно виражає одні невідомі змінні через інші, немов підштовхуючи читача до власного розуміння того великого сенсу, який ніколи і ні за яких умов не розуміється напряму та зі сторонніх уст. Звісно, рекомендую книгу усім, хто відчуває, що за своє життя певних рівнянь таки не розв'язав.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

На Великдень до тебе ніхто не приїде. Розділ1

  — Не можна брехати матері! — пролунало в салоні в несподіваній паузі між треками «техно-мінімал» та одночасно при різкому уповільнені оборотів двигуна «Форда Фокуса», коли він намагався пронестись коліщатами над дірявим асфальтом, не витискаючи гальмо в підлогу, аби сіру автівку раптово не занесло на порожній нічній дорозі. Слова одночасно налякали і здивували Павла. Здивування виникло від того, що це їх вимовила Оля, без двох місяців тридцятирічна дизайнерка, яка встигає одночасно працювати в рекламному агентстві, фотостудії і ще викладає основи дизайну в місцевому коледжі. «Дівчинка з трьома роботами» — так кликав її Павло. Дивно, що дизайнерка щось говорить про брехню. Дизайнерка! Павло не вірить дизайнерам, йому здається, що професія цих людей — без розбору упаковувати в гарну обкладинку все підряд, аби тільки око споживачів могло вхопитися за красиву обгортку. Тому й дивно. Особливо тепер, коли вони вже кілька годин в дорозі, а до моря ще їхати і їхати. Мінімум чотири години.

хлопчик для биття

  в мене посада хлопчика для биття, інакше я підведу людей довкола себе, інакше вони виваляться на вулиці, стріляючи з рушниць і розмахуючи ножами. чи міг би ти зателефонувати замість мене, чи міг би ти піймати кулю замість мене, прикласти її до вуха і заплющити очі - будь чужим скільки хочеш, скільки хочеш.   тисни на газ, зшивай перехрестя, підпалюй листя, перекривай кисень - мені все пробачили, мені все пробачили, мені страшно, але вдома страшніше.   диктую штрих-код сліпій продавчині, купую пляшки чесно і почасти, прийди сюди знову і най думають: ти чоловік чи жінка, гормональний збій; обличчя впритул до лінолеуму - сниться осінь і пістолети янголів, уся плоть шипить над вогнем, а тепер будь собою і відійди вбік.   тисни на виклик, зшивай лікарів, досить біла кімната щоб удавати жертву, про мене забули, про мене забули - мене виписують, але дома страшніше.   2021

Як використовувати вогнемет

В майстерні назбиралось достатньо пилу, аби присутні дозволили собі ігнорувати сірі відтінки по куткам, на осоннях, на поверхнях шаф, полиць із технічними довідниками, батареях опалення, карнизах і розібраних деталях, які більше не становили жодного інтересу. Настя, коли підводила голову чи просто виходила викурити цигарку, невдоволено морщила чоло, а за мить відволікалась на власну втому і байдужіла до сірого бруду. Нік, він же Микола, який називався Ніком, ставився до пилу більш нігілістично, мовляв, най і далі нашаровується, бо це зрештою майстерня, а не житлове приміщення. Тим більше, Настя настільки засиджувалася за лагодженням і налаштуванням техніки, що почасти палила цигарки просто за робочим столом. Нік за таких випадків дозволяв собі плюватись на підлогу і починав порожні розмови, чого Настя не любила, але терпіла, бо зайвих рук в майстерні більше не було. Поки з-під паяльника вгору здіймались струмки каніфолі, почулось клацання запальнички і Нік здогадався про майбутній супр