Перейти до основного вмісту

«Ніч лагідна» Френсіса С. Фіцджеральда: період напіврозпаду чоловіка


В основі роману автобіографічні нариси самого Фіцджеральда у вигляді подорожей Європою, психічнохвора дружина, служба в армії під час Першої світової війни. Тому читач, загіпнотизований магією «епохи джазу» тут знайде лише далеке відлуння 20-х років минулого століття. Ні, тут автор ятрить перед нами свою рану, будучи близький до можливого зцілення, але дива не стається: історія веде нас декоративним раєм, від картинності якого нам стає лячно й неприємно.

На початку ми бачимо світ разом із молодою голлівудською зіркою Розмарі, яка відпочиває у Франції і знайомиться з місцевими мешканцями багатіями, які звично собі проводять літо в цій місцині. Особливо серед них виділяється пара лікаря-психіатра Діка Дайвера та його дружини Ніколь із доволі заможної родини. Наївності набирається й читач, що в ідеальності персонажів не доводиться сумніватись. Згодом автор безжалісно розкриває історію шлюбу головних героїв і ми блукаємо повоєнною Європою немов психіатричною лікарнею, людські стосунки втрачають свою щирість і вже більше нагадують терапію для багатих та розбещених людей, а компроміс із власним серцем можна порівняти лише із цвинтарем на французькі землі, де колись було поле битви і за кожен метр клали голови тисячі людських життів.

І ось історія сягає свого розв’язку, яку можна порівняти із напіврозпадом чоловіка. Головний герой Дік не ідеалізований, якщо не брати до уваги враження юної дівчини Розмарі, голлівудської зірки, яка вирішує кинути собі цей ідеал до своїх ніг. Спочатку його розполовинюють зрадою і ланцюгову реакцію не зупинити: алкоголізм, шлюб за розрахунком як терапія важкохворої дівчини з багатої родини, п’яні бійки, привселюдний цинізм і остаточний розрив стосунків із дружиною з подальшим зникненням в американській провінції. Символічним є останні подорожі психіатра із містечок в ще менші містечка, немов Дік розпадається перед нами в суперечливому вражені жертви обставин та негідника.

Хоча історія роману відбувається в 20-х роках, доволі швидко нас може огорнути передчуття Великої депресії, коли спокуса великих грошей обертається тим самим декоративним раєм, що ми запитуємо себе замість головного героя Діка: « На що ми поклали наше почуття?», що готові плестися за юною дівчиною в надії відчути чистоту любові, а не обслуговувати багатійок, які не мають серця, а лише інтереси по збереженню власного статусу. Звісно, передчуття Великої депресії – це передчуття того, що терапія закінчиться зціленням тільки тоді, коли Дік констатує це Ніколь під час того, як та захоче жити з іншим чоловіком. Звісно, залишається запитати себе в чому лагідність ночі, коли не в чистій любові, якій можна віддаватись, не зважаючи на те все, на чому вона будується.

Ця книга небезпечна тим, що ризикує підірвати кожен шлюб у світі. Звісно, рекомендую усім.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

На Великдень до тебе ніхто не приїде. Розділ1

  — Не можна брехати матері! — пролунало в салоні в несподіваній паузі між треками «техно-мінімал» та одночасно при різкому уповільнені оборотів двигуна «Форда Фокуса», коли він намагався пронестись коліщатами над дірявим асфальтом, не витискаючи гальмо в підлогу, аби сіру автівку раптово не занесло на порожній нічній дорозі. Слова одночасно налякали і здивували Павла. Здивування виникло від того, що це їх вимовила Оля, без двох місяців тридцятирічна дизайнерка, яка встигає одночасно працювати в рекламному агентстві, фотостудії і ще викладає основи дизайну в місцевому коледжі. «Дівчинка з трьома роботами» — так кликав її Павло. Дивно, що дизайнерка щось говорить про брехню. Дизайнерка! Павло не вірить дизайнерам, йому здається, що професія цих людей — без розбору упаковувати в гарну обкладинку все підряд, аби тільки око споживачів могло вхопитися за красиву обгортку. Тому й дивно. Особливо тепер, коли вони вже кілька годин в дорозі, а до моря ще їхати і їхати. Мінімум чотири години.

хлопчик для биття

  в мене посада хлопчика для биття, інакше я підведу людей довкола себе, інакше вони виваляться на вулиці, стріляючи з рушниць і розмахуючи ножами. чи міг би ти зателефонувати замість мене, чи міг би ти піймати кулю замість мене, прикласти її до вуха і заплющити очі - будь чужим скільки хочеш, скільки хочеш.   тисни на газ, зшивай перехрестя, підпалюй листя, перекривай кисень - мені все пробачили, мені все пробачили, мені страшно, але вдома страшніше.   диктую штрих-код сліпій продавчині, купую пляшки чесно і почасти, прийди сюди знову і най думають: ти чоловік чи жінка, гормональний збій; обличчя впритул до лінолеуму - сниться осінь і пістолети янголів, уся плоть шипить над вогнем, а тепер будь собою і відійди вбік.   тисни на виклик, зшивай лікарів, досить біла кімната щоб удавати жертву, про мене забули, про мене забули - мене виписують, але дома страшніше.   2021

Як використовувати вогнемет

В майстерні назбиралось достатньо пилу, аби присутні дозволили собі ігнорувати сірі відтінки по куткам, на осоннях, на поверхнях шаф, полиць із технічними довідниками, батареях опалення, карнизах і розібраних деталях, які більше не становили жодного інтересу. Настя, коли підводила голову чи просто виходила викурити цигарку, невдоволено морщила чоло, а за мить відволікалась на власну втому і байдужіла до сірого бруду. Нік, він же Микола, який називався Ніком, ставився до пилу більш нігілістично, мовляв, най і далі нашаровується, бо це зрештою майстерня, а не житлове приміщення. Тим більше, Настя настільки засиджувалася за лагодженням і налаштуванням техніки, що почасти палила цигарки просто за робочим столом. Нік за таких випадків дозволяв собі плюватись на підлогу і починав порожні розмови, чого Настя не любила, але терпіла, бо зайвих рук в майстерні більше не було. Поки з-під паяльника вгору здіймались струмки каніфолі, почулось клацання запальнички і Нік здогадався про майбутній супр