Перейти до основного вмісту

Відраза і виправдання

На днях трапилась подія, яка є закономірною і цілком передбачуваною коли говорять про поєднання сучасного українського літературного процесу, провідного видавництва з неоднозначною репутацією, укладача з конвеєрним написанням книг та розсипом авторів, яких не багато хто знає. Йдеться про антологію українського горору "Страшні казки для своїх", укладену Андрієм Кокотюхою, видану у "Фоліо" і до якої увійшло моє давнє оповідання "Гніванським шосе вздовж провалля" (https://folio.com.ua/books/Strashni-kazki-dlya-svoyih-Antologiya-ukrayinskogo-gororu-novoyi-dobi). Сталося так як і варто було очікувати: обкладинка, підібрана з несмаком, різні автори з різною репутацією, що дехто з них має стосунок до російського книговидавництва, звісно, презентація цими днями на "Країні мрій", де дехто зі спікерів перейшов на російську, поливши і не без того всратий проект коричневою жижею. Немов забули про війну та щоденні обстріли.

До чого це я? Виправдання? З одного боку, я не знав, хто увійде до цієї збірки і, тим більше, що хтось із авторів на публіці перейде на російську, а з іншого, щось подібне я передчував, оскільки видавничий процес в Україні сповнений зашкварних історій. Звісно, можна було відмовитись завдяки інтуїції, проте... Так, буде "проте" в силу того, що набивати е-мейли видавництв я вже давно покинув і розумію, що я пишу те, що видавництвам не цікаво - такий вже книговидавичий ринок, а змінюватись і писати те, що видавцям цікаво, а для мене це марнування часу і, тим більше, з сподіванням, що на цьому можна щось заробити... На книгах в Україні лише декілька письменників мають можливість заробити. Тому погодився на пропозицію видавництва, аби дати своєму оповіданню ще одне життя, при цьому відчуваючи, що щось в цьому проекті піде не так. Маємо що маємо. 

В моєму випадку маємо те, що від подібної письменницької публічності мене просто нудить. Одночасно щось писати і займатися маркетингом свого написаного вже вище моїх сил. Тому я й припинив активно вести соціальні мережі і вже близький до того, аби закривати акаунти, оскільки соціальні мережі для мене персонально себе вичерпали. Тому увесь свій доробок я викладаю в окремому блозі (https://magicalfleasbooks.blogspot.com/) без озирання на потребу у фідбекові чи критиці. Цих речей вже не існує - вони тихо зникли десь років п'ять тому, а сенс втратили ще раніше. В цьому блозі я несу відповідальність виключно власними текстами без дотичності до чужої неперевіреної репутації, без сторонніх правок чи сумнівної реклами, які завжди мали і матимуть місце, що від них не втечеш. Що трапилось зі збіркою сучасного горору? Її поглинула скандальна подія, до того ж цілком заслужено. Згадайте, "непозбувну бентегу", яка дала поштовх "Магу" Фаулза. Цілком природна дискусія, яка пробуджує інтерес. А що зі збіркою сучасного горору? Хочеться вже забути, бо пам'ять не безмежна.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

На Великдень до тебе ніхто не приїде. Розділ1

  — Не можна брехати матері! — пролунало в салоні в несподіваній паузі між треками «техно-мінімал» та одночасно при різкому уповільнені оборотів двигуна «Форда Фокуса», коли він намагався пронестись коліщатами над дірявим асфальтом, не витискаючи гальмо в підлогу, аби сіру автівку раптово не занесло на порожній нічній дорозі. Слова одночасно налякали і здивували Павла. Здивування виникло від того, що це їх вимовила Оля, без двох місяців тридцятирічна дизайнерка, яка встигає одночасно працювати в рекламному агентстві, фотостудії і ще викладає основи дизайну в місцевому коледжі. «Дівчинка з трьома роботами» — так кликав її Павло. Дивно, що дизайнерка щось говорить про брехню. Дизайнерка! Павло не вірить дизайнерам, йому здається, що професія цих людей — без розбору упаковувати в гарну обкладинку все підряд, аби тільки око споживачів могло вхопитися за красиву обгортку. Тому й дивно. Особливо тепер, коли вони вже кілька годин в дорозі, а до моря ще їхати і їхати. Мінімум чотири години.

хлопчик для биття

  в мене посада хлопчика для биття, інакше я підведу людей довкола себе, інакше вони виваляться на вулиці, стріляючи з рушниць і розмахуючи ножами. чи міг би ти зателефонувати замість мене, чи міг би ти піймати кулю замість мене, прикласти її до вуха і заплющити очі - будь чужим скільки хочеш, скільки хочеш.   тисни на газ, зшивай перехрестя, підпалюй листя, перекривай кисень - мені все пробачили, мені все пробачили, мені страшно, але вдома страшніше.   диктую штрих-код сліпій продавчині, купую пляшки чесно і почасти, прийди сюди знову і най думають: ти чоловік чи жінка, гормональний збій; обличчя впритул до лінолеуму - сниться осінь і пістолети янголів, уся плоть шипить над вогнем, а тепер будь собою і відійди вбік.   тисни на виклик, зшивай лікарів, досить біла кімната щоб удавати жертву, про мене забули, про мене забули - мене виписують, але дома страшніше.   2021

Як використовувати вогнемет

В майстерні назбиралось достатньо пилу, аби присутні дозволили собі ігнорувати сірі відтінки по куткам, на осоннях, на поверхнях шаф, полиць із технічними довідниками, батареях опалення, карнизах і розібраних деталях, які більше не становили жодного інтересу. Настя, коли підводила голову чи просто виходила викурити цигарку, невдоволено морщила чоло, а за мить відволікалась на власну втому і байдужіла до сірого бруду. Нік, він же Микола, який називався Ніком, ставився до пилу більш нігілістично, мовляв, най і далі нашаровується, бо це зрештою майстерня, а не житлове приміщення. Тим більше, Настя настільки засиджувалася за лагодженням і налаштуванням техніки, що почасти палила цигарки просто за робочим столом. Нік за таких випадків дозволяв собі плюватись на підлогу і починав порожні розмови, чого Настя не любила, але терпіла, бо зайвих рук в майстерні більше не було. Поки з-під паяльника вгору здіймались струмки каніфолі, почулось клацання запальнички і Нік здогадався про майбутній супр